Wysokie ciśnienie krwi, bardzo powszechna choroba
Wysokie ciśnienie krwi, bardzo powszechna choroba
Wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze) jest jednym z głównych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, tzn. znacznie zwiększa ryzyko rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych (udar mózgu, zawał serca, niewydolność nerek, arteriopatia kończyn dolnych itp.) Jest to wiodący czynnik ryzyka udaru mózgu i odpowiada za 51% udarów na całym świecie.
Prawie 11 milionów ludzi jest codziennie leczonych z powodu wysokiego ciśnienia krwi, w tym więcej niż 1 na 2 osoby w wieku powyżej 65 lat. Ponadto 3 do 4 milionów osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie jest świadomych swojej choroby, co stanowi ponad 20% populacji.
Nadciśnienie tętnicze jest jednak również jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, która często jest późno wykrywana. 80% chorych na cukrzycę ma również nadciśnienie tętnicze, a 20% nadciśnieniowców cierpi również na cukrzycę. Co więcej, nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną śmierci osób z cukrzycą, wyprzedzając nowotwory.
Co to jest nadciśnienie?
Serce kurczy się, jak pompa, aby napędzać krew przez wszystkie tętnice ciała. Krążąca krew wywiera wtedy ciśnienie lub napięcie na ściany tętnic. Z wiekiem i innymi czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadwaga, itp.) ściany tętnic stają się coraz sztywniejsze i grubsze, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Gdy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie i utrzymuje się na ścianach tętnic, mówimy o nadciśnieniu.
Prawidłowa wartość to 120/80 mmHg (mm rtęci, jest to jednostka miary ciśnienia). Pomiar dwóch wartości pozwala na scharakteryzowanie nadciśnienia tętniczego: ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.
O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy jedna i/lub druga z tych wartości, mierzona w spoczynku, kilkakrotnie, podczas 3 kolejnych konsultacji w okresie od 3 do 6 miesięcy, jest większa lub równa :
140 mmHg (milimetrów rtęci) lub 14 cmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. W przypadku cukrzycy próg ten jest obniżony do 135 mmHg i 85 mmHg.
W dłuższej perspektywie to nadciśnienie męczy serce i osłabia tętnice.
Wysokie ciśnienie krwi jest zatem chorobą przewlekłą i czynnikiem ryzyka, ponieważ naraża ludzi na poważne powikłania i patologie. Jest to główny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, ale można go uniknąć, jednak jedna osoba na dwie nie jest leczona, ponieważ często jest nierozpoznany. Bardzo częsty i podstępny, wymaga regularnych badań i wczesnego leczenia.
Jakie objawy powinny Cię zaalarmować?
Bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów, dlatego nazywane jest "cichym zabójcą".
Główne objawy, które mogą Cię zaalarmować to
- zaburzenia widzenia (motyle przed oczami)
- krwawienia z nosa
- dzwonienie w uszach
- bóle głowy (zwłaszcza po przebudzeniu),
- trudności z koncentracją
- ból w klatce piersiowej
- palpitacje
- duszność
Co powoduje wysokie ciśnienie krwi?
W 90% przypadków pochodzenie nadciśnienia jest nieznane i nie ma jednej bezpośredniej przyczyny. Jest ona związana z wieloma czynnikami, na które można oddziaływać lub nie (czynniki modyfikowalne i niemodyfikowalne). Mówimy o nadciśnieniu zasadniczym. Warto badać ciśnienie krwi regularnie a w przypadku zaobserwowania anomali udać się do lekarza po ereceptę.
Niektóre czynniki związane z naszym stylem życia mają negatywny wpływ na ciśnienie krwi.
Wśród nich:
- Niezrównoważona dieta, szczególnie ta, która jest zbyt bogata w sól. Nadmierne spożycie soli sprzyja wzrostowi ciśnienia krwi. U osób z nadciśnieniem tętniczym zaleca się, aby spożycie soli było mniejsze niż 6 g na dobę.
- Nadwaga i otyłość: zrzucenie kilku kilogramów może pomóc obniżyć ciśnienie krwi do normalnego poziomu
- Alkohol: nadmierne spożycie (więcej niż dwa kieliszki dziennie dla kobiet i trzy dla mężczyzn) podnosi ciśnienie krwi i może sprawić, że niektóre leki przeciwnadciśnieniowe będą nieskuteczne.
- Brak aktywności fizycznej (lub siedzący tryb życia): czas spędzany codziennie przed komputerem, telewizorem, grami wideo, aktywnością zawodową, może być szkodliwy dla zdrowia, gdy przekracza 7 do 8 godzin dziennie.
- Tytoń: palenie zwiększa ciśnienie krwi i przedwcześnie zużywa serce i tętnice
- Nadmiar cholesterolu: szkodliwy wzrost złego cholesterolu (LDL-cholesterol), a niski poziom dobrego cholesterolu
Niska jakość snu (sen zaburzony, nie pozwalający na wystarczające fazy odpoczynku), zmienia kontrolę ciśnienia krwi. Co więcej, zespół bezdechu sennego może wywoływać i nasilać nadciśnienie tętnicze.